Turistické informácie

Turistické informácie, ktoré vám pomôžu pri ceste na Havajské ostrovy.

Vízum a letenka na Havaj

Turisti cestujúci na Havajské ostrovy priamo z inej krajiny musia splniť rovnaké vstupné požiadavky, aké platia všeobecne pre Spojené štáty: Platný pas a vízum alebo biometrický pas a vytlačené potvrdenie prostredníctvom elektronickej cestovnej autorizácie – ESTA*. Viac na stránke Veľvyslanectva USA na Slovensku.

Pre vstup na Havajské ostrovy Vám postačí vyplniť elektronický formulár ESTA, ktorý však nie je vízum. Ak Vám po vyplnení tohto formulára príde odpoveď „autorizácia schválená“, môžete vycestovať. Ak Vám však cestu neschvália, musíte si pred odchodom požiadať o vízum na veľvyslanectve USA. Samozrejmosťou je pas obsahujúci aspoň jeden biometrický údaj.

Vstupnou bránou na Havajské ostrovy je medzinárodné letisko v Honolulu. Lietajú sem priame lety z viacerých miest USA, najčastejšie z Los Angeles, San Francisca, Oaklandu, Las Vegas a Clevelandu. Na Havajské ostrovy sa môžete dostať priamym letom z mexického Monterrey, thajského Bangkoku, filipínskej Manily, japonských miest Tokio a Osaka či australského Sydney.

Z letiska sa miestnymi autobusovými linkami dostanete prakticky kamkoľvek za pár dolárov. Taxi služba je podstatne drahšia, no existuje možnosť objednať si cez internet odvoz z letiska na hotel a naopak, za citeľne nižšie sumy.

Peniaze a ceny

Nakoľko sú Havajské ostrovy súčasťou USA, platí sa aj tu americkými dolármi (USD).

Ceny potravín a nápojov sú porovnateľné s cenami v Európe. Nájdete tu aj preslávené americké značky ako je Burger King či Donkin’Donuts, v ktorých sú ceny po celom svete približne rovnaké. Za jeden obed v reštaurácii zaplatíte od 50 do 90 USD. Najlacnejšie potraviny samozrejme nakúpite vo veľkých hypermarketoch svetových značiek.

Zdravie

Ak ste sa rozhodli vycestovať na Havaj, žiadne špeciálne očkovanie nepotrebujete. Najlepšie vybavené nemocnice, ktoré inak zodpovedajú americkým štandardom, nájdete v Honolulu. Inak sa v každom väčšom meste nachádza slušne vybavená nemocnica a samozrejmosťou v letoviskách sú pohotovostné kliniky. Hrozí Vám však riziko nákazy leptospirózou, no len v prípade kúpania sa v sladkovodných jazerách.

Cestovanie

Nakoľko Havajské ostrovy tvorí až 132 ostrovov a atolov, veľmi dôležitú rolu tu hrá lodná doprava. Verejnú dopravu by ste hľadali zbytočne, najlepšie riešenie je prenajať si auto. Verejná doprava funguje len na ostrove O’ahu.

Bezpečnosť

Kriminalita je na Havajských ostrovoch takmer nulová, avšak ,asi ako na všetkých turistami vyhľadávaných miestach, aj tu sú časté krádeže a to najmä na plážach.

Jazyk

Úradným jazykom je angličtina, no najviac sa používa havajčina, či havajská kreolská angličtina.

Havajský jazyk má iba 12 hlásiek. Samohlásky A, E, I, O, U a spoluhlásky: H, K, L, M, N, P, W. Preto sú miestne pomenovania dlhé a písmená v nich sa často opakujú: Honolulu, Hanapepe, Kalaoa, Nanakuli, Haleakala.

Jedlo

Súčasná havajská kuchyňa je akousi zmesou viacerých svetových kuchýň. Havajská tradičná kuchyňa sa tu mieša s portugalskou, tichomorskou a samozrejme americkou. Neobvyklé nie sú ani talianske pizzérie a čínske reštaurácie. Nájdeme tu aj tradičné havajské jedlá ako je Kalua – mäso pečené niekoľko hodín v banánových listoch tradičným spôsobom. Podávajú sa aj morské plody a ryby.

Na Havaji domorodci dodržiavajú zvyk, zaobstarať na Vianoce domov akvárium s Ostňovcom škvrnitým (humu-humu-nuku-nuku-a-pua’a)

Kultúra

Kultúra pôvodných obyvateľov Polynézanov zanikla po tom, ako sa Havaj stal súčasťou USA. Príliv prisťahovalcov z Ázie a Ameriky, znamenal pre pôvodných obyvateľov záhubu. Alkohol, drogy a množstvo chorôb pôvodných obyvateľov ako aj ich kultúru skoro úplne vyhladili. No zo všetkých strán počuť tradičnú havajskú hudbu, v rôznych podnikoch môžete natrafiť na vystúpenia tanečníkov a kultúrnych pamiatok je na ostrovoch neúrekom.

Ak má žena na havajských ostrovoch za ľavým uchom kvet, dáva tým najavo, že je zadaná.

Autor textu: Andrea Tompošová

*Informácie čerpané zo stránky Ministerstva zahraničných vecí SR, mzv.sk