Podnebie a počasie

Havajské ostrovy ležia 3200 kilometrov, juhozápadne od pobrežia Spojených štátov. V súostroví je 8 väčších a 120 menších ostrovov. Ide o jediné územie Spojených štátov, ktoré sa geograficky nenachádza na území Severnej Ameriky. Ako jediné územie Spojených štátov je kompletne obklopené vodou, na jeho úrodných svahoch rastie káva, na svojom území má kráľovské paláce a ako jediný americký štát nemá rovnú hranicu.

Geologicky sa jedná o vulkanické súostrovie, ktorého povrch láva neustále mení. Aktívna je predovšetkým sopka Mauna Loa s viacerými krátermi, z ktorých najznámejší je Kilauea. Mimo Big Island (ostrov Havaj) bola naposledy aktívna v 18. storočí sopka na ostrove Haleakala.

Sopečná činnosť a následná erózia vytvorili pôsobiví geologické prostredie. Ostrov Havaj je tretí najvyšší ostrov na svete. Najvyššia hora Havajských ostrovov Mauna Kea (4200 m.n.m) má úpätie v hĺbke 5500 metrov pod morom. Od úpätia po vrchol je tak vyššia ako Mount Everest.

Havajské ostrovy, pobrežie Na Pali, ostrov Kauai

Vďaka izolácii od okolitého sveta, vysokej nadmorskej výške, vplyvu sopečnej činnosti, vetra a vĺn, nájdete na ostrovoch v rozpätí niekoľkých desiatok kilometrov tropické dažďové pralesy, chladné horské regióny, vyprahnuté púšte a samozrejme slnečné pláže. Vďaka unikátnym prírodným podmienkam žije na ostrove mnoho endemitických druhov rastlín i živočíchov.

Počasie na Havaji

Počasie na Havajských ostrovoch je počas celého roka veľmi konzistentné. Vládnu tu prakticky len dve ročné obdobia leto, ktoré trvá od mája do októbra a zima, od novembra do apríla. Priemerná denná letná teplota je takmer 30°C, priemerná denná teplota v zime 25°C. Teploty v noci sú približne o 3-4°C nižšie.

Priemerná teplota vody je 23,3°C, v lete sa vyšplhá ešte o tri stupne vyššie. V lete sú takmer na všetkých plážach mierne vlny a vďaka podnebiu a teplotám sú obľúbenou dovolenkovou destináciou. V zime najmä na severných plážach sa vytvárajú legendárne vlny, kvôli ktorým prichádzajú stovky surferov z celého sveta. Na väčšine ostrovov je pobrežie členité, preto aj v zimných mesiacoch môžete nájsť ukryté pláže s pokojnou vodou a teplým pieskom.


Zväčšiť mapu