Honolulu

Honolulu je najväčším a najľudnatejším mestom Havajských ostrovov. Mesto bolo založené v roku 1816 a od roku 1845 je hlavným mestom súostrovia Havajské ostrovy. Priamo v meste dnes žije viac ako 377 tisíc obyvateľov. Aglomerácia mesta je domovom takmer milióna havajčanov.

Mesto leží na ostrove O’ahu, ktorý nie je rozlohou najväčší, ale žijú tu až tri štvrtiny obyvateľstva Havajských ostrovov. Honolulu je dopravným a obchodným centrom Havajských ostrovov a sídlom miestnej vlády. Vďaka svojej polohe dostalo prezývku križovatka Pacifiku.

Honolulu v havajčine znamená chránená zátoka, alebo útočisko. Je najjužnejším hlavným mestom USA. V roku 1961 sa tu narodil 44 prezident USA Barack Obama.

Havaj Honolulu Diamond Head

Pamiatky a zaujímavosti v Honolulu

Honolulu je známe najmä plážou Waikiki, ktorá má iba niekoľko sto metrov, no na túto relatívne malú plochu sa vojde obrovské množstvo služieb a atrakcií, ako sú plážové atrakcie, kultúra, ale aj vodné športy ako lekcie surfovania, šnorchlovania či požičovne kajakov

Na pláž nadväzuje kráter Diamond Head, kde sa nakrúcala časť filmu Modrá lagúna a z ktorého sa vám naskytne prekrásny pohľad na celé mesto. Ide o sopečný kráter, ktorý je chráneným miestom. Preto ste pred vstupom informovaný o tom, ako sa máte správať. Rovnako ako na celých Havajských ostrovoch aj tu žije a rastie mnoho endemitov a pri šnorchlovaní máte možnosť kochať sa krásou koralových útesov.

Prístav Pearl Harbor, ktorý sa stal terčom japonských vojsk. Útok spôsobil vstup USA do druhej svetovej vojny.V prístave nevynechajte pamätník padlých vojakov a  múzeum, bývalú bojovú loď USS Missouri, na palube ktorej bola podpísaná kapitulácia Japonska v druhej svetovej vojne.

Honolulu ZOO sa rozkladá medzi kráterom Diamond Head a plážou Waikiki na ploche viac ako 17 hektárov. ZOO je domovom viac ako 905 zvierat. Najzaujímavejšie sú najväčší druh varanov – Varan komodský, slony, orangutány, primáty, obojživelníky a mnoho druhov afrických zvierat. Zoologickú záhradu navštívi ročne viac ako 600 000 milovníkov zvierat.

Zaujímavosťou sú aj takzvané blšie trhy, konajúce sa pri štadióne Aloha, kde máte možnosť nakúpiť suveníry, šperky, plavky, oblečenie a pod., za približne polovičnú cenu ako v klasických obchodoch.

Ďalšie zaujímavé miesta v Honolulu: Bernice Pauahi Bishop Museum – múzeum umenia a kultúry, Waikiki akvárium, Palác ‘Iolani, Národný pacifický pamätník venovaný mužom a ženám, ktorí slúžili armáde USA, Nuʻuanu Pali útes na mestom s krásnym panoramatickým výhľadom, plážový park Ala Moana, Waikiki Shell prírodný amfiteáter v tvare mušľe,  vodné centrum Hawaii Wet`n`Wild a mnohé ďalšie.

Havajske ostrovy Honolulu

Teploty a podnebie v Honolulu

Honolulu sa nachádza na slnečnej a záveternej strane ostrova O’ahu. Mesto má mierne, tropické podnebie, len s malými zmenami teplôt počas celého roka. Patrí k miestam s najpríjemnejšou klímou na Zemi.  Priemerná ročná teplota je 28-30°C. Voda v lete dosahuje priemernú teplotu  27°C a v zime 25°C.