Havajské sopky

Havajské sopkyHavajské ostrovy, to nie sú len farebné kvetinové vence a leňošenie či potápanie na bielych piesočnatých plážach. Na Havaji sa dá zažiť aj omnoho akčnejšia dovolenka. Môžete sa o tom presvedčiť v Národnom parku Havajské sopky (Hawaii Volcanoes National Park. Je to jedno z mála miest na svete, kde môžu návštevníci bezprostredne čeliť aktívnej sopke. Možnosť prežiť takýto výnimočný zážitok robí z Havaja úplne inú dovolenkovú destináciu než všetky ostatné.

Tento národný park založili v roku 1916 a v roku 1987 bol zaradený do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Rozprestiera sa na 976 km2 a pozostáva z dvoch aktívnych sopiek: MaunaloaKilauea. Maunaloa, vysoká 4 169 metrov, je najväčšou činnou sopkou sveta. Vybuchla už 33 krát, naposledy v roku 1984. Kilauea je zase najmladšou sopkou na Havaji a opakovane vybuchuje od roku 1983. Je považovaná za domov bohyne havajských sopiek Pele, o ktorej sa hovorí, že je veľmi nepredvídateľná. Pohľad na lávu vytekajúcu z tejto sopky do mora by mal byť určite jedným z dôvodov na návštevu parku.

Dobrodružstvo na Havaji

Okrem toho park ponúka množstvo sopečných útvarov, ako sú napríklad krátery, škvarové kužele, násypy, kaldery, lávové tunely, pláže s čiernym pieskom či termálne oblasti. Turisticky zaujímavý je chodník Mana Loy,  ktorý sa kľukatí z vrcholu Kilauey na vrchol Maunaloy. Okrem neho sa tu nachádzajú ďalšie desiatky kilometrov náučných chodníkov cez sopečné krátery, vyprahnuté púšte a dažďové pralesy. Mimoriadnym je aj Thurstonov lávový tunel dlhý 137 metrov, ktorý vznikol pred 500 rokmi, keď roztavená láva stekala z Kilauey aj potom, čo jej vonkajšia vrstva vychladla a stuhla. Na konci tohto tunela Vás čaká dažďový prales.

Last Minute Havajské ostrovy

V Národnom parku Havajské sopky na Vás čaká jedinečná príležitosť obdivovať chrliacu sopku z prekvapivo blízkej, zato však bezpečnej vzdialenosti. Pocítite posvätnú úctu k sile prírody a tento pohľad sa Vám určite nezabudnuteľne vryje do pamäti.