Maui

Maui je s rozlohou 1883km² druhý najväčší z Havajských ostrovov, a s počtom 144 tisíc obyvateľov tretí najľudnatejší. Podľa havajskej tradície má názov ostrova pôvod v legende o polynézskom moreplavcovi Hawai’iloa, ktorému bol pripísaný objav Havajských ostrovov. Podľa tejto legendy Hawai’iloa nazval ostrov Maui po svojom synovi. Ten bol podľa poradia, po svojom otcovi, polobohom a stal sa najmilovanejším polobohom Polynézanov.

Maui Jaws raj surferov na Havajských ostrovoch

Sever ostrova Maui a predovšetkým časť nazývaná Jaws (čeľuste) je známa ako raj surferov. Miestna vlna je extrémne silná a vysoká, a surferi z celého sveta sa sem prichádzajú zviezť na legendárnej vlne a predviesť svoje umenie. Vo vode môžete vidieť desiatky surferov a vodných skútrov, ktorí čakajú na svoju vlnu. Nad hlavami im krúžia záchranné helikoptéry, ktoré dohliadajú na bezpečnosť jazdcov a z brehu ich povzbudzujú desiatky i stovky zvedavých divákov. Na Zemi nenájdete mnoho lepších miest, kde si môžete zasurfovať.

Maui je tiež hlavným centrom sledovania veľrýb na Havajských ostrovoch, vďaka keporkakom (vráskavec dlhopltvý), ktorí zimujú v chránenom kanáli Au’au medzi ostrovmi okresu Maui. Veľryby migrujú každú jeseň z Aljašských vôd približne 5 600km, aby sa v teplých vodách v okolí Maui mohli páriť a vrhnúť mladé. Keporkaci sú ohrozeným druhom, chráneným americkým federálnym a havajským štátnym zákonom. Aj keď keporkaci musia čeliť mnohým nástrahám, ich populácia sa za posledné roky rozrastá odhadom, o 7% ročne.

Pozdĺž východného pobrežia ostrova Maui vedie diaľnica Hana Highway, ktorá sa kľukatí okolo mnohých vrchov, míňa nádherné pláže s čiernym pieskom, ktoré lákajú na opaľovanie, plávanie, či kajakovanie a mnohé vodopády. Nesmieme opomenúť ani Národný park Haleakala, ktorý je domovom rovnomennej vyhasnutej sopky.

údolie Iao, ostrvo MAui, havjaksé ostrovy

Údolie Iao Nikde na ostrove Maui nenájdete tak bujnú vegetáciu ako v Údolí Iao, ktoré zaberá takmer celý severozápadný cíp ostrova. Dominantou údolia je 365 metrov vysoký ihlanovitý vrchol známy ako Kuka´emoku. Táto ikona celého údolia vystupuje nielen v historických faktoch, ale aj v mnohých legendách a tradíciách. Neobyčajne tvarovaná hora patrí k najväčším atrakciám ostrova a stala sa obľúbenou turistickou atrakciou. V roku 1972 bola vyhlásená za Národnú prírodnú pamiatku.