Kauai

Kauai je najsevernejším zo štyroch veľkých Havajských ostrovov. Je štvrtým najväčším z ostrovov a vďaka bujnej vegetácii, tropickej flóre a dostatku zrážok je známy aj ako ostrov záhrad. Geologicky najstarší z Havajských ostrovov výrazne tvaruje erózia, čoho dôkazom je pobrežie Na Pali a kaňon Waimea. Vďaka svojmu veku má Kauai viac piesočných pláží ako iné ostrovy. Na Kauai žije takmer 60 tisíc obyvateľov. Najväčším mestom na ostrove je Kapa`a.

Havajská legenda o polynézskom moreplavcovi Hawai’iloa hovorí, že tento ostrov pomenoval po svojom najobľúbenejšom synovi, ktorého rád nosil na krku, Kauai, čo v preklade znamená mať alebo niesť na krku.

ostrov Kauai Havajske ostrovy

Pamiatky a zaujimavosti ostrova Kauai

Na Kauai prichádzajú turisti predovšetkým na krásne pláže, ktoré ponúkajú skvelé surfovanie, plávanie, potápanie a šnorchlovanie. Kauai ponúka pre kajakárov viac splavných riek, ako ktorýkoľvek iný z Havajských ostrovov. Kajak sa teší na Kauai mimoriadnej obľube. Mnoho krásnych riek konči až v oceáne, čo je pre vodákov skutočný zážitok.

Na ostrove je mnoho turistický chodníkov a kopcov vhodných pre výlety na horských bicykloch. Pozor na typickú červenu hlinu. Tá keď navlhne je veľmi klzká.

Obľúbenou turistickou atrakciou je Waimea Canyon, známy tiež pod názvom Grand Canyon Pacifiku. Tento skalný útvar na západe ostrova Kauai je 16 kilometrov dlhý a takmer 900 metrov hlboký. Vznikol kolapsom sopky, eróziou a výdatnými zrážkami, ktoré po tisícročia formovali celý ostrov. Kaňonom vedú mnohé turistické chodníky.

Allertonova záhrada, tiež známa ako Lawa’i-kai je botanická záhrada založená Robertom Allertonom a Johnom G. Allertonom. Záhrada o rozlohe 320 000 m2 susedí so zálivom Lawa’i Bay a je jednou z piatich neziskových Národných tropických botanických záhrad. Záhrada kladie dôraz na spojenie prírodných krás s jazierkami, miniatúrnymi vodopádmi, sochami a fontánami.

Na Kauai je Centrum dedičstva havajskej kultúry a umenia. Jeho cieľom je uchovať havajskú kultúru a remeslá v nezmenenej podobe. Učia obyvateľov tradičným remeslám, lunárnemu kalendáru, výrobu tradičných nástrojov a sprevádzajú po kultúrnych pamiatkach.

Hanalei je malé mestečko na severe ostrova, ktoré ponúka nádherný výhľad na Mount Molokama a Mount Malahoo.

Waimea Canyon ostrov Kauai

Ostrov Kauai je miesto s najvyšším počtom zrážok na Zemi. Priemerné ročné zrážky sú až 12m. Pre porovnanie v Bratislave je to 0,5 metra.