Havaj

Havaj je najväčší spomedzi ôsmich hlavných Havajských ostrovov, vznikol splynutím dvoch veľkých sopiek Mauna Kea a Mauna Loa. Ostrov Havaj, nazývaný aj Big Island (Veľký ostrov) má rozlohu 10 458 km², a je domovom pre  186 000 obyvateľov. Centrom ostrova je mesto Hilo, ďalšie veľké mestá sú Kalaoa a Huluaoa.

Na ostrove sa nachádza unikátny Národný park Havajské sopky. V zimnej sezóne je možné sledovať veľryby, ktoré prichádzajú na Havajské ostrovy zimovať a páriť sa. Na severe sa nachádza Waipio Valley, alebo Údolie kráľov, kde nájdeme jedny z najvyšších havajských vodopádov, padajúcich z útesov vysokých až 600 metrov. Známa je tiež bývalá  väznica Kulani, ktorá už síce ako väzenie neslúži, no môžete tu stretnúť domorodcov, vyrezávajúcich z dreva tradičné havajské drevorezby. Ostrov Havaj je známy aj svojimi čiernymi lávovými plážami v oblasti Puna a pestovaním kávy.

Havajské ostrovy palmy

 Zaujímavosti z Havaja

Sopka Mauna Kea je najvyššou horou sveta. Základňa sopky je v hĺbke 5500 pod hladinou mora, jej vrchol je vo výške 4205 metrov. Spolu 9700 metrov, je teda o 857 metrov vyšší ako Mount Everest. Sopka zaberá asi polovicu ostrova. Pokojné výlevy lávy spôsobili, že svahy sopky majú len malý sklon. Posledné väčšie výbuchy boli zaznamenané v roku 1942 a 1950. Mauna Kea je dlhodobo neaktívna, Mauna Loa je naopak jednou z najčinnejších sopiek na svete. Kráter sopky s obvodom 13 kilometrov, ktorá o sebe dáva neustále vedieť, dostal pomenovanie Kilauea.

ostrov Havaj

Patrónom ostrova Havaj je svätý Jezef de Veuster, belgický katolícky kňaz ktorý na ostrove pôsobil v rokoch 1864 – 1889. Preslávil sa ako Otec malomocných, keď takto nakazeným domorodcom pomáhal. Dodnes patrí medzi najváženejšie osobnosti Havajských ostrovov, jeho sochu nájdete aj pred sídlom havajskej vlády.

Na Havaji nájdete diaľnice H-1, H-2 a H-3, tie sú označené ako medzištátne, napriek tomu, že Havaj ako ostrov s nikým nesusedí.